Kolostomia

Kolostomia

Kolostomia jest chirurgicznie wyłonioną stomią na jelicie grubym. Po usunięciu części jelita grubego wyprowadza się zdrowy fragment jelita na powierzchnię brzucha i za pomocą kilku szwów przyszywa do skóry.
Kolostomia może być wytworzona w zasadzie w każdej części jelita grubego, aczkolwiek większość kolostomii tworzy się na esicy lub poprzecznicy, o czym decyduje lekarz w trakcie operacji.
 
Wytworzenie kolostomii zmienia przepływ treści jelitowej, która wydostaje się teraz przez stomię. Produkcja, ilość i konsystencja treści jelitowej, choć zależy od lokalizacji stomii w obrębie jelita grubego, pozostaje sprawą bardzo indywidualną i może znacznie się różnić u poszczególnych osób. Stomia jest czerwona, wilgotna i pozbawiona zakończeń nerwowych, dlatego nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne, takie jak dotyk, ciepło, zimno, ból itp.

Do zaopatrzenia kolostomii można używać zarówno worków zamkniętych, jak i otwartych z możliwością opróżniania, w systemie 1-częściowym, jak i 2-częściowym. Polecamy również szeroką gamę akcesoriów do pielęgnacji stomii.