DOFINANSOWANIE

DOFINANSOWANIE

Zasady zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 17.12.2004r. Zawiera ono szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego Świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawania oraz okresów ich użytkowania.
Jak uzyskać dofinansowanie NFZ?
* Udaj się do lekarza po zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (sprawdź na naszej stronie - kody i limity).

* Potwierdź zlecenie do realizacji w oddziale NFZ (Nie wiesz gdzie potwierdzić zlecenie? Pomożemy – skontaktuj się z nami osobiście lub zadzwoń do najbliższego Sklepu medycznego MEDUS).
* Przyjdź do najbliższego Sklepu MEDUS i zrealizuj zlecenie lub staraj się o zwiększenie środków na zalecony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR lub MOPS.

Dofinansowania PCPR/MOPS
Jeżeli masz problem z wpłaceniem udziału własnego przy zakupie sprzętu przeciwodleżynowego to zwróć się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR-u lub MOPS-u?
Dofinansowanie do kosztów zakupu środków pomocniczych refundowanych przez NFZ
Jeśli środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny zapłacony, możesz starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego w wysokości:
100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany środek pomocniczy) oraz 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ);

Np. Zakupiony został materac przeciwodleżynowy w cenie 1375 zł
refundacja NFZ wyniosła 385 zł (70% z limitu 550 zł),
a udział własny 990 zł.

Zwrot kosztów można otrzymać w wysokości: (550 zł - 70%) + (550 zł x 150%) = 990 zł
Po otrzymaniu tego dofinansowania materac przeciwodleżynowy jest dla Pacjenta bezpłatny !!!
(375 zł - refundacja NFZ i 990 zł - refundacja PCPR/NFZ).
Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:
Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
Fakturę na odebrany środek pomocniczy (faktura musi zawierać informację o wartości wpłaty własnej i wartości refundacji NFZ).
Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).
Numer NIP.
Jeśli masz zlecenie z NFZ i jeszcze go nie zrealizowałeś, to możesz starć się o dofinansowanie w wysokości:
100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany środek pomocniczy);
150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ);
Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
Zgłoś się do firmy Medus po fakturę pro forma na sprzęt przeciwodleżynowy (faktura pro forma stanowi wycenę i musi zawierać informację o wysokości udziału własnego oraz wartości refundacji NFZ).
Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z formalnościami to zadzwoń do nas - tel 511 107 900 tel. 519 451 665